Sports

Photo by Charles Hatcher

Southeastern Ohio All-District First Team Recipients


Posted on:

< < Back to

The Ohio Prep Sports Writers Association released their Ohio All-District first team selections.  Here are the list of players in our coverage area that received this honor.

Division II

First Team Offense 

Linemen: Bradley Rinehart, Chillicothe, 6-3, Sr.

All-Purpose:  J’Quan Harris, Chillicothe, Sr.

First Team Defense

Linemen: Pat Rourke, Chillicothe, Jr.

Linebackers: Chris Postage, Chillicothe, Sr.

Honorable Mention: Zach Coats, Chillicothe; Nick Erslan, Chillicothe; Tyler Cummin, Logan

 

Division III

First Team Offense

Quarterbacks: Clay Davis, Athens, Sr.; Ethan Heller, Sheridan, Sr.; Jared Icenhower, Jackson, Jr.

Running backs:  Evan Adams, Athens, Sr.; Josh Keets, Hillsboro, Sr.; Deon Burns, Hillsboro, Sr.;

Ends: Jacob Rhodes, Sheridan, 5-10, 170, Sr.; Reece Bloomfield, Hillsboro, 5-11, 240, Sr.; Reid Evans, Jackson

All-Purpose: PK- Cole Castro, Sheridan, So.

First Team Defense

Linemen: Evan Steenrod, Athens, Sr.; Owen Loughman, Sheridan, Sr.

Linebackers: Logan Maxfield, Athens, Sr.; Justin Hynes, Athens, Sr.; Jacob Morgan, Sheridan,Sr.; Logan Hester, Hillsboro, Jr.; Matt Humphreys, Jackson,Sr.

Defensive Backs: Lane Heller, Athens, Sr.; Kail Hill, Marietta, Sr.; Nick Ranalli, Sheridan, Sr.; Mason Swayne, Hillsboro, Sr.; Brice Parks, Jackson, Jr.; Brody Landrum, Jackson, Sr.;

Punter: Justin Shoemaker, W.C.H,Jr.

Honorable Mention: Dalton Mayer, Miami Trace; Nick Hawes, Athens; Caleb Rogers, Athens. Adam Boyle, Sheridan; Collin Hill, Sheridan; Mark Gallimore, Hillsboro; Treylan Davis, Jackson; Caleb Haller, Jackson.

Offensive Player of the Year: Ethan Heller, Sheridan, Sr.

Defensive Player of the Year: Brice Parks, Jackson

Coaches of the Year: Paul Culver III, Thornville Sheridan; Jack O’Rourke, Hillsboro.

Division IV

First Team Offense 

Quarterbacks:  Gio Thomas, W.C.H, So.

Running Backs: Christian Vance, New Lexington, Jr.; Cade Sibner, Vinton County, Sr.

Ends: Dillon Steward, W.C.H, Sr.; Omar Porter, W.C.H, Sr.; Zach Bartrum, Pomeroy Meigs, 6-1, 185, Sr.

All-Purpose: PK: Christian Fetters, Zane Trace,Jr.

Fist Team Defense

Linemen: Kieran Place,Zane Trace, Sr.; Richard Burns, W.C.H Sr.; Seth Burgess, New Lexington, Jr.

Defensive Backs: Cole Adams, Meigs, Sr.; Eric Anderson, McClain, Sr.

Honorable Mention: Elliott Lynn, Zane Trace; Austin Carroll, Zane Trace; Jamie McCane, Wash. Court House; Alec Haggard, Wash. Court House; Ty Bartrum,Meigs; Coulter Cleland, Meigs; Jake Hoover, New Lexington; Cooper Tharp, New Lexington; Dalton Mischal, McClain; Logan Ward, Vinton County.

Division V

First Team Defense 

Linebackers: Kaleb Easley, Alexander, Jr.

Defensive Backs: Connor Kimbrough,  Alexander, Sr.

Division VI

First Team Offense

Ends: Donovan McCollister, Nelsonville-York, Sr.

Running Backs: Keegan Wilburn, Nelsonville-York, Jr.; Jesse Collins, Belpre, Sr.

First Team Defense

Defensive Backs: Brady Brannon, Crooksville, Jr.

Special Mention: Bryce Richards, Nelsonville-York; Walker Feick, Belpre; Gavyn Freeland, Belpre; David Chapman, Crooksville; Michael Baughman, Crooksville; Logan Adams, Belpre.

Offensive Player of the Year: Keegan Wilburn, Nelsonville-York, Jr.

Division VII

Quarterbacks:  Logan Drummer, Southern, Sr.; Cameron Kittle,Trimble, Jr.

Running Backs: Trey McNickle, Southern, Jr.; Blayton Cox, Miller, So.; Conner Wright, Trimble, Jr.; Max Hooper, Trimble, Sr.; Braden Bellville, Waterford,Sr.

Lineman: Alex Coffman, Trimble, Sr.; Colin Jackson, Waterford, Sr.

Ends: Zane Heiss, Waterford, Jr.

All-Purpose: Blake Newland, Eastern, So.

First Team Defense

Linemen:  Ian Joyce, Trimble, 6-2, 205, Jr.; Peyten Stephens, Waterford, Sr.

Linebackers: Blaise Facemyer, Eastern, Sr.; Sawyer Koons, Trimble, Jr.

Defensive Backs: George Pantelidis, Waterford, Sr.

Honorable Mention: Steve Fitzgerald, Eastern; Will Oldaker, Eastern; Austin Arnold, Southern; Auston Colburn, Southern; Sam Ives, Trimble; Shawn Turley, Trimble; Brock Hayes, Waterford.

Offensive Player of the Year: Conner Wright, Trimble

Defensive Player of the Year: Sawyer Koons, Trimble

Coaches of the Year: Phil Faires, Glouster Trimble